Y ქრომოსომის დნმ ტესტი თბილისი-ში
„DTL“ დნმ ცენტრი სპეციალიზირებულია მამობისა და ყველა სახის ნათესაური კავშირის დადგენის დარგში. მამაკაცის ხაზით ნათესაური კავშირის დასადგენად შეგიძლიათ ჩაატაროთ Y-ქრომოსომის ტესტი. იმასთან დაკავშირებით, რომ ქალის გენომში არ არის XY სქესის ქრომოსომის წყვილი, არამედ მხოლოდ XX, მოცემული გენეტიკური ანალიზი განკუთვნილია მხოლოდ მამაკაცებისთვის (მამაკაცის ხაზი).
აღნიშნული ქრომოსომა მამაკაციდან მამაკაცზე გადადის მთელი მამაკაცის ხაზის გასწვრივ, ამასთან თითქმის არ ექვემდებარება ცვალებადობას, რაც შესაძლებელს ხდის დადგინდეს ნათესაური კავშირი ყველაზე შორეულ ნათესავებისთვისაც კი. აღნიშნული მეთოდის სიზუსტე აღწევს 99,999999%-ს ნათესაობის დასადასტურებლად.
შედეგის აბსოლუტური სიზუსტისთვის ლაბორატორია ახორციელებს Y-ქრომოსომის ანალიზს პარალელურად სპეციალისტთა ორი განსხვავებული ჯგუფის მიერ. შემდეგ შედეგები მოწმდება ლაბორატორიის ხელმძღვანელის ხელმოწერით და ბეჭდით.
რისთვისაა საჭირო Y ქრომოსომის ანალიზი
არსებობს მრავალი სიტუაცია, როდესაც აუცილებელია Y- ქრომოსომის დნმ ტესტის ჩატარება, აი რამდენიმე მათგანი:
- მამობის დადგენა, თუ მამა გარდაცვლილია ან მამისგან ბიოლოგიური მასალის მოპოვება შეუძლებელია;
- მამაკაცის ხაზით ნათესაური კავშირის დადგენა, მამაკაცის ხაზი (ბიძა, ბაბუა, ძმები, პირველი რიგის ბიძაშვილები, მეორე რიგის ბიძაშვილები და სხვა);
- მეურვეობის დანიშვნა;
- სხვა სახელმწიფოში იმიგრაციის მიზნით;
- გენეალოგიის ტესტი იმის გასარკვევად, თუ ვინ იყვნენ თქვენი წინაპრები მამაკაცის ხაზით;
- შორეული ნათესაური კავშირის ყველაზე ზუსტი განსაზღვრისათვის;
- აუცილებელია ოფიციალური ექსპერტიზის დასკვნა, სასამართლო გენეტიკური ექსპერტიზა, სასამართლო სამედიცინო დნმ ექსპერტიზის ჩატარება აუცილებელია ნებისმიერ სახელმწიფო ორგანოებში შემდგომი მიმართვისთვის (სასამართლო, მმაჩი, მეურვეობის ორგანოები, სამემკვიდრეო უფლებებში შესვლისათვის, მხარეებს შორის ქონების გაყოფის, სასამართლო განხილვის შემთხვევაში და ალიმენტის მისაღებად).
ლაბორატორიას გააჩნია სრული აკრედიტაცია და სერტიფიცირება. დასკვნები სრული და განვრცობილია. გენეტიკური დნმ ექსპერტიზა ხდება მთავარი მტკიცებულება სამართლებრივ დავებში და მიიღება დაღესტნის ყველა სასამართლოსა და სამთავრობო უწყების მიერ.
Y ქრომოსომაზე ანალიზის ჩატარება
მონაწილეებისგან Y- ქრომოსომის დნმ ტესტის ჩასატარებლად დნმ ნიმუშის აღების პროცესი სრულიად უმტკივნეულოა და დაახლოებით 4-6 წუთი სჭირდება. ძალიან ხშირად, დნმ ნიმუში, რომელიც გამოიყენება განსახილველ გენეტიკურ ტესტში, არის პირის ღრუს ნაცხი ბამბის ჩხირის გამოყენებით (ლოყის შიდა ბოკალური ეპითელიუმის ნიმუშის აღება), ან პოპულარულად ნერწყვის ტესტი (სტანდარტული დნმ ნიმუში).
სად გავაკეთოთ Y- ქრომოსომის დნმ ტესტი
Y- ქრომოსომის დნმ ტესტის ჩაბარება შეიძლება:
როგორ ხორციელდება Y- ქრომოსომის დნმ ტესტის ღირებულების გადახდა და შედეგების მიღება
Y- ქრომოსომის ტესტი თბილისი-ში
არსებობს სხვადასხვა სიტუაციები, როდესაც აუცილებელია მამაკაცის ხაზით ნათესაური კავშირის ან მამობის დადგენა. ანალიზი შეიძლება განხორციელდეს ანონიმურად (ანალიზში მონაწილეთა ვინაობის დადასტურების გარეშე), ასევე შეიძლება განხორციელდეს წინასასამართლო მიზნებისთვის პროცესის ყველა მონაწილის სრული იდენტიფიცირებით.
ლაბორატორიას გააჩნია მაღალტექნოლოგიური აღჭურვილობა და მეთოდები და პროტოკოლები, რომლებიც დადასტურებულია მუშაობის მრავალწლიანი გამოცდილებით თბილისი-ში დნმ ანალიზის ჩასატარებლად Y- ქრომოსომით ნათესაური კავშირის დასადგენად, მაგრამ ესეც კი არ არის მთავარი ფაქტორი, რის გამოც ჩვენი ლაბორატორია არის №1 დაღესტანში დნმ ტესტების ჩატარებაში. მთავარი კი ისაა, რომ ჩვენთან მუშაობენ ნათესაური კავშირის დასადგენად დნმ ტესტების სფეროში მრავალწლიანი გამოცდილების მქონე საერთაშორისო დონის სპეციალისტები.

ДНК тест по Y-хромосоме в Тбилиси
ДНК центр «ДТЛ» специализируется в области установления отцовства и родства всех видов. Для установления родства по мужской линии Вы можете провести тест по Y-хромосоме. В связи с тем, что в женском геноме не встречаются пары половых хромосом XY, а только XX, данный генетический анализ подходит только для мужчин (мужская линия).
Эта хромосома передается от мужчины к мужчине по всей отцовской линии, при этом почти не поддается изменчивости, что и позволяет устанавливать родство даже для самого дальнего родства. Точность этого метода достигает 99,999999% на подтверждение родства.
Для абсолютной точности результата лаборатория проводит анализ по Y-хромосоме параллельно двумя  разными группами специалистов. Затем результаты заверяются подписью заведующего лабораторией и печатью.
Цена ДНК теста
ДЛЯ чего нужен анализ по Y-хромосоме
Существует много ситуаций, при которых требуется сделать ДНК тест по Y — хромосомевот некоторые из них:
• Установление отцовства, если отец умер или нет возможности получить биоматериал отца;
• Узнать родство по линии мужчин, отцовская линия(дядя, дедушка, братья, двоюродное родство, троюродное родство и т.д.);
• Назначение опекунства;
• В целях иммиграции в другое государство;
• Тест на генеалогию, чтобы узнать, кто были Ваши предки по мужской линии;
• Для наиболее точного определения дальнего родства;
• Необходимо официальное экспертное заключение, судебно-генетическая экспертиза, проведение судубно-медицинской ДНК экспертизы для дальнейшего обращения в любые государственные органы (суд, ЗАГС, органы опеки, для вступления в права на наследство, раздел имущества между сторонами судебного разбирательства и получения алиментов).
Проведение анализа по Y-хромосоме
Процесс взятия пробы ДНК участников для проведения анализа ДНК по Y-хромосоме полностью безболезненна и занимает около 4-6 минут. Довольно часто образцом ДНК, который используют в рассматриваемом генетическом тесте является ротовой мазок при помощи ватной палочки (забор защечного буккального эпителия), в народе тест по слюне (стандартная проба ДНК)
Где сдать анализ Y-хромосомы
Сдать ДНК тест Y хромосомы возможно:
Как оплатить анализ Y-хромосомы и получить результат
Анализ Y-хромосомы в Тбилиси
Существуют разные ситуации, когда требуется установить родство по линии мужчины или определить отцовство. Анализ может проводиться анонимно (без подтверждения личностей участников анализа), а также может быть исполнен для судебных целей с полной идентификацией всех участников процесса.
Лаборатория имеет высокотехнологичное оборудование и проверенные многими годами работы методики и протоколы для проведения ДНК анализа на родство по Y-хромосоме в Тбилиси, но даже не это является главным фактором того, почему наша лаборатория является №1 в Грузии в проведении тестов ДНК. А главным является то, что у нас работают специалисты международного уровня, обладающие многолетним опытом в области ДНК тестов на определение родства.