დნმ ტესტი ქალის) ხაზით ნათესაური კავშირის დასადგენად თბილისი-ში
მოლეკულურ გენეტიკური ცენტრი «DTL» სპეციალიზირებულია მამობისა და ყველა სახის ნათესაური კავშირის დადგენაში. ქალის ხაზით ნათესაური კავშირის დასადგენად შეგიძლიათ ჩაიტაროთ მიტოქონდრიული დნმ ტესტი (მტდნმ). აღნიშნული დნმ ქრომოსომებს გარეთაა (მიტოქონდრიებში, ევკარიოტული უჯრედების ორგანოიდებში) და დედიდან გადაეცემა აბსოლუტურად ყველა ბავშვს, მიუხედავად იმისა, ბიჭია თუ გოგო. მხოლოდ ქალიშვილებს შეუძლიათ გადასცენ იგი მომდევნო თაობებს, მაგრამ ისევ ნებისმიერი სქესის ბავშვს. ვაჟებში მტდნმ-ს მცირე რაოდენობის სპერმატოზოიდები შეიცავს, იშლება კვერცხუჯრედის განაყოფიერების დროს. ამიტომ მოცემულ ტესტს დედის ხაზით ნათესაური კავშირის დადგენა ჰქვია. ნათესაური კავშირის დასადასტურებლად ამ მეთოდის სიზუსტე 99,999999%-ს აღწევს.
ქალის ხაზით დნმ ანალიზის შედეგის აბსოლუტური სიზუსტისთვის ლაბორატორია ატარებს ორ პარალელურ ანალიზს სპეციალისტთა სხვადასხვა ჯგუფის მიერ. შემდეგ შედეგები მოწმდება ლაბორატორიის გამგის ხელმოწერით და ბეჭდით.
რა შემთხვევაში ტარდება დნმ ანალიზი ქალის ხაზით ნათესაური კავშირის დასადგენად
არსებობს მრავალი სიტუაცია, მიტოქონდრიული დნმ ტესტის ჩასატარებლად, აი რამდენიმე მათგანი:
- დედობის დადგენა, თუ დედის ბიოლოგიური მასალის მოპოვება შეუძლებელია;
- ქალის ხაზით ნათესაური კავშირის გარკვევა (დეიდა, ბებია, და ა.შ);
- მეურვეობის დანიშვნა;
- გენეალოგიის ტესტი იმის გასარკვევად, თუ ვინ იყვნენ თქვენი წინაპრები ქალის ხაზით;
- შორეული ნათესაური კავშირის ყველაზე ზუსტი განსაზღვრისათვის;
- აუცილებელია ოფიციალური ექსპერტიზის დასკვნა, სასამართლო გენეტიკური ექსპერტიზა, სასამართლო დნმ ექსპერტიზის ჩატარება აუცილებელია ნებისმიერ სახელმწიფო ორგანოებში (სასამართლო, მმაჩი, მეურვეობის ორგანოები, სამემკვიდრეო უფლებებში შესვლისათვის, სასამართლოში მონაწილე მხარეებს შორის ქონების გაყოფისა და ალიმენტის მისაღებად) შემდგომი მიმართვისთვის.
როგორ გავაკეთოთ დნმ ტესტი ქალის ხაზით ნათესაური კავშირის დასადგენად
ქალის ხაზით ნათესაური კავშირის დასადგენად დნმ ანალიზის ჩასატარებლად მონაწილეებისგან დნმ ნიმუშის აღების პროცესი სრულიად უმტკივნეულოა და დაახლოებით 4-6 წუთი სჭირდება. ძალიან ხშირად, დნმ ნიმუში, რომელიც გამოიყენება განსახილველ გენეტიკურ ტესტში, არის პირის ღრუს ნაცხი ბამბის ჩხირის გამოყენებით (ლოყის შიდა ბოკალური ეპითელიუმის ნიმუშის აღება), ან პოპულარულად ნერწყვის ტესტი (სტანდარტული დნმ ნიმუში).
სად გავაკეთოთ დნმ ტესტი დედის ხაზით ნათესაური კავშირის დასადგენად
დედის ხაზით ნათესაური კავშირის დასადგენად დნმ ტესტის გაკეთება შესაძლებელია:
როგორ ხორციელდება ქალის ხაზით ნათესაური კავშირის დადგენაზე დნმ ტესტის ღირებულების გადახდა და შედეგების მიღება
დნმ ტესტი დედის ხაზით ნათესაური კავშირის დასადგენად თბილისი-ში
არსებობს სხვადასხვა სიტუაციები, როდესაც აუცილებელია დედის ხაზით ნათესაური კავშირის დადგენა. ანალიზი შეიძლება განხორციელდეს ანონიმურად (ანალიზში მონაწილეთა ვინაობის დადასტურების გარეშე), ასევე შეიძლება განხორციელდეს წინასასამართლო მიზნებისთვის პროცესის ყველა მონაწილის სრული იდენტიფიცირებით.
ლაბორატორიას გააჩნია მაღალტექნოლოგიური აღჭურვილობა და მეთოდები და პროტოკოლები, რომლებიც დადასტურებულია მუშაობის მრავალწლიანი გამოცდილებით თბილისი-ში დნმ ანალიზის ჩასატარებლად დედის ხაზით ნათესაური კავშირის დასადგენად, მაგრამ ესეც კი არ არის მთავარი ფაქტორი, რის გამოც ჩვენი ლაბორატორია არის №1 დაღესტანში დნმ ტესტების ჩატარებაში. მთავარი კი ისაა, რომ ჩვენთან მუშაობენ ნათესაური კავშირის დასადგენად დნმ ტესტების სფეროში მრავალწლიანი გამოცდილების მქონე საერთაშორისო დონის სპეციალისტები.

ДНК-тест на установление родства по женской линии в Тбилиси
Молекулярно-генетический центр «ДТЛ» специализируется в области установления отцовства и родства всех видов. Для того чтобы установить родство по женской линии, Вы можете провести тест митохондриальной ДНК (мтДНК). Эта ДНК содержится вне хромосом (в митохондриях, органоидах эукариотических клеток) и передается от матери абсолютно всем детям, независимо мальчик то или девочка. В следующие поколения ее передавать могут только дочери, но опять ребенку любого пола. У сыновей мтДНК, содержащееся в небольшом количестве в спермотозоидах, деградирует при оплодотворении яйцеклетки. Поэтому данный тест и называют родство по материнской линии. Точность этого метода достигает 99,999999% на подтверждение родства.
Для абсолютной точности результата анализа ДНК по женской линии лаборатория проводит параллельно два анализа разными группами специалистов. Затем результаты заверяются подписью заведующего лабораторией и печатью.
В каких случаях проводят ДНК анализ на родство по женской линии
Существует много ситуаций, при которых требуется сделать ДНК-тест митохондриальной ДНК, вот некоторые из них:
- Установление материнства, если нет возможности получить биоматериал матери;
- Узнать родство по линии женщин (тетя, бабушка, сестра и т.д.);
- Узнать родство (имеют ли дети одну мать) между детьми (братьями и сестрами);
- Назначение опекунства;
- Тест на генеалогию, чтобы узнать кто были предки по женской линии;
- Для наиболее точного определения дальнего родства;
- Необходимо официальное экспертное заключение, судебно-генетическая экспертиза, проведение судмед ДНК экспертизы для дальнейшего обращения в любые государственные органы (суд, ЗАГС, органы опеки, для вступления в права на наследство, раздел имущества между сторонами судебного разбирательства и получения алиментов).
Как сделать ДНК-тест родство по женской линии
Процесс взятия пробы ДНК участников для проведения анализа ДНК на родство по женской линии полностью безболезненна и занимает около 4-6 минут. Довольно часто образцом ДНК, который используют в рассматриваемом генетическом тесте является ротовой мазок при помощи ватной палочки (забор защечного буккального эпителия), в народе тест по слюне (стандартная проба ДНК).
Где сдать ДНК-тест родство по материнской линии
Сдать ДНК-тест на установление родства по линии матери возможно:
Как оплатить ДНК-тест родство по женской линии и получить результаты
ДНК-тест установление родства по материнской линии в Тбилиси
Существуют разные ситуации, когда требуется установить родство по линии матери. Анализ может проводиться анонимно (без подтверждения личностей участников анализа), а также может быть исполнен для судебных целей с полной идентификацией всех участников процесса.
Лаборатория имеет высокотехнологичное оборудование и проверенные многими годами работы методики и протоколы для проведения ДНК анализа на родство по материнской линии в Тбилиси, но даже не это является главным фактором того, почему наша лаборатория является №1 в Грузии в проведении тестов ДНК. А главным является то, что у нас работают специалисты международного уровня, обладающие многолетним опытом в области ДНК-тестов на определение родства.