დნმ ტესტი მამაკაცის ხაზით ნათესაური კავშირის დასადგენად თბილისი-ში
მოლეკულურ გენეტიკური ცენტრი «DTL» სპეციალიზირებულია მამობისა და ყველა სახის ნათესაური კავშირის დადგენაზე. მამაკაცის ხაზით ნათესაური კავშირის დასადგენად, შეგიძლიათ ჩაიტაროთ Y ქრომოსომის ტესტი. გამომდინარე იქიდან, რომ ქალის ქრომოსომების წყვილი არ შეიცავს XY, არამედ მხოლოდ XX, მოცემული გენეტიკური ანალიზი მხოლოდ მამაკაცებისთვისაა შესაფერისი.
ეს ქრომოსომა გადადის მამაკაციდან მამაკაცზე მთელი მამის ხაზის გასწვრივ, ამასთან თითქმის არ ექვემდებარება ცვალებადობას, რაც შესაძლებელს ხდის დადგინდეს ნათესაური კავშირი ყველაზე შორეულ ნათესავებისთვისაც კი. აღნიშნული მეთოდის სიზუსტე აღწევს 99,999999%-ს ნათესაობის დასადასტურებლად. მამაკაცის ხაზით დნმ ანალიზის შედეგის აბსოლუტური სიზუსტისთვის ლაბორატორია ატარებს ორ პარალელურ ანალიზს სპეციალისტთა სხვადასხვა ჯგუფის მიერ. შემდეგ შედეგები მოწმდება ლაბორატორიის გამგის ხელმოწერით და ბეჭდით.
რა შემთხვევაში ტარდება დნმ ანალიზი მამაკაცის ხაზით ნათესაური კავშირის დასადგენად
არსებობს მრავალი სიტუაცია, როდესაც მამაკაცის ხაზით ნათესაური კავშირის დასადგენად აუცილებელია დნმ ტესტის ჩატარება, აი რამდენიმე მათგანი:
• მამობის დადგენა, თუ მამა გარდაცვლილია ან მამისგან ბიოლოგიური მასალის მოპოვება შეუძლებელია;
• ხაზოვანი ნათესაობის გარკვევის აუცილებლობა (ბიძა, ბაბუა, ძმები, პირველი რიგის ბიძაშვილები, მეორე რიგის ბიძაშვილები და სხვა);
• მეურვეობის დანიშვნა;
• სხვა სახელმწიფოში იმიგრაციის მიზნით;
• გენეალოგიის ტესტი იმის გასარკვევად, თუ ვინ იყვნენ თქვენი წინაპრები მამაკაცის ხაზით;
• შორეული ნათესაური კავშირის ყველაზე ზუსტი განსაზღვრისათვის;
• აუცილებელია ოფიციალური ექსპერტიზის დასკვნა, სასამართლო გენეტიკური ექსპერტიზა, სასამართლო დნმ ექსპერტიზის ჩატარება აუცილებელია ნებისმიერ სახელმწიფო ორგანოებში (სასამართლო, მმაჩი, მეურვეობის ორგანოები, სამემკვიდრეო უფლებებში შესვლისათვის, სასამართლოში მონაწილე მხარეებს შორის ქონების გაყოფისა და ალიმენტის მისაღებად) შემდგომი მიმართვისთვის.
ლაბორატორიას გააჩნია სრული აკრედიტაცია და სერტიფიცირება. დასკვნები სრული და განვრცობილია. გენეტიკური დნმ ექსპერტიზა ხდება მთავარი მტკიცებულება სამართლებრივ დავებში და მიიღება დაღესტნის ყველა სასამართლოსა და სამთავრობო უწყებაში.
როგორ გავაკეთოთ დნმ ტესტი მამაკაცის ხაზით ნათესაური კავშირის დასადგენად
მამის ხაზით ნათესაური კავშირის დასადგენად დნმ ანალიზის ჩასატარებლად მონაწილეებისგან დნმ ნიმუშის აღების პროცესი სრულიად უმტკივნეულოა და დაახლოებით 4-6 წუთი სჭირდება. ძალიან ხშირად, დნმ ნიმუში, რომელიც გამოიყენება განსახილველ გენეტიკურ ტესტში, არის პირის ღრუს ნაცხი ბამბის ჩხირის გამოყენებით (ლოყის შიდა ბოკალური ეპითელიუმის ნიმუშის აღება), ან პოპულარულად ნერწყვის ტესტი (სტანდარტული დნმ ნიმუში).
სად გავაკეთოთ დნმ ტესტი მამაკაცის ხაზით ნათესაური კავშირის დასადგენად
მამაკაცის ხაზით ნათესაური კავშირის დასადგენად დნმ ტესტის გაკეთება შესაძლებელია
როგორ ხორციელდება მამაკაცის ხაზით ნათესაური კავშირის დადგენაზე დნმ ტესტის ღირებულების გადახდა და შედეგების მიღება
დნმ ტესტი მამის ხაზით ნათესაური კავშირის დასადგენად თბილისი-ში
არსებობს სხვადასხვა სიტუაციები, როდესაც აუცილებელია მამაკაცის ხაზით ნათესაური კავშირის დადგენა ან მამობის დადგენა. ანალიზი შეიძლება განხორციელდეს ანონიმურად (ანალიზში მონაწილეთა ვინაობის დადასტურების გარეშე), ასევე შეიძლება განხორციელდეს წინასასამართლო მიზნებისთვის პროცესის ყველა მონაწილის სრული იდენტიფიცირებით.
ლაბორატორიას გააჩნია მაღალტექნოლოგიური აღჭურვილობა და მეთოდები და პროტოკოლები, რომლებიც დადასტურებულია მუშაობის მრავალწლიანი გამოცდილებით თბილისი-ში დნმ ანალიზის ჩასატარებლად მამის ხაზით ნათესაური კავშირის დასადგენად, მაგრამ ესეც კი არ არის მთავარი ფაქტორი, რის გამოც ჩვენი ლაბორატორია არის ნომერ პირველი დაღესტანში დნმ ტესტების ჩატარებაში. მთავარი კი ისაა, რომ ჩვენთან მუშაობენ ნათესაური კავშირის დასადგენად დნმ ტესტების სფეროში მრავალწლიანი გამოცდილების მქონე საერთაშორისო დონის სპეციალისტები.

• ДНК-тест установление родства по мужской линии
Молекулярно-генетический центр «ДТЛ» специализируется в области установления отцовства и родства всех видов. Для того чтобы установить родство по мужской линии, Вы можете провести тест Y — хромосомы. В связи с тем, что в парах женских хромосом не встречается XY, а только XX, данный генетический анализ подходит только для мужчин.
Эта хромосома передается от мужчины к мужчине по всей отцовской линии, при этом почти не поддается изменчивости, что и позволяет устанавливать родство даже для самых дальних родственников. Точность этого метода достигает 99,999999% на подтверждение родства. Для абсолютной точности результата анализа ДНК по мужской линии лаборатория проводит параллельно два анализа разными группами специалистов. Затем результаты заверяются подписью заведующего лабораторией и печатью.
В каких случаях проводят ДНК анализ на установление родства по мужской линии
Существует много ситуаций, при которых требуется сделать ДНК-тест установление родства по отцовской линии, вот некоторые из них:
• Установление отцовства, если отец умер или нет возможности получить биоматериал отца;
• Необходимость узнать родство по линии (дядя, дедушка, братья, двоюродное родство, троюродное родство и т.д.);
• Назначение опекунства;
• В целях иммиграции в другое государство;
• Тест на генеалогию, чтобы узнать, кто были Ваши предки по мужской линии;
• Для наиболее точного определения дальнего родства;
• Необходимо официальное экспертное заключение, судебно-генетическая экспертиза, проведение судебно-медицинской ДНК экспертизы для дальнейшего обращения в любые государственные органы (суд, ЗАГС, органы опеки, для вступления в права на наследство, раздел имущества между сторонами судебного разбирательства и получения алиментов).
Лаборатория имеет полную аккредитацию и сертификацию. Заключения являются полными и развернутыми. Генетическая экспертиза ДНК становится основным доказательством в судебных спорах и принимается всеми судами и государственными учреждениями республики Грузии.
Как сделать ДНК-тест родство по мужской линии
Процесс взятия пробы ДНК участников для проведения анализа ДНК на родство по отцовской линии полностью безболезненна и занимает около 4-6 минут. Довольно часто образцом ДНК, который используют в рассматриваемом генетическом тесте является ротовой мазок при помощи ватной палочки (забор защечного буккального эпителия), в народе тест по слюне (стандартная проба ДНК)
Где сдать ДНК-тест на установление родства по мужской линии
Сдать ДНК-тест на установление родства по мужской линии возможно:
Как оплатить ДНК-тест на родство по мужской линии и получить результат
ДНК-тест на родство по отцовской линии в Тбилиси
Существуют разные ситуации, когда требуется установить родство по линии мужчины или определить отцовство. Анализ может проводиться анонимно (без подтверждения личностей участников анализа), а также может быть исполнен для судебных целей с полной идентификацией всех участников процесса.
Лаборатория имеет высокотехнологичное оборудование и проверенные многими годами работы методики и протоколы для проведения ДНК анализа на родство по отцовской линии в Тбилиси, но даже не это является главным фактором того, почему наша лаборатория является №1 в Грузии в проведении тестов ДНК. А главным является то, что у нас работают специалисты международного уровня, обладающие многолетним опытом в области ДНК-тестов на определение родства.